Question
One pen costs $w while one magazine costs 35¢ less than the pen.
  1. What is the cost of 4 pens and 1 magazine? Express your answer in terms of w in its simplest form. 
  2. Julian wants to buy 4 pens and 1 magazine but is short of 10 cents. If the magazine costs $1.70, how much money does Julian have in dollars?
3 m
(a)

Click button first when a symbol is required. X

(b)

Click button first when a symbol is required. X

One pen costs $w while one magazine costs 35¢ less than the pen.
  1. What is the cost of 4 pens and 1 magazine? Express your answer in terms of w in its simplest form. 
  2. Julian wants to buy 4 pens and 1 magazine but is short of 10 cents. If the magazine costs $1.70, how much money does Julian have in dollars?