Question
Mrs Japheth paid a total of $49 for 2y pencils and 4 pens. Each pencil cost $5.
  1. Express the cost of 1 pen in terms of y
  2. If y = 4, how much did each pen cost? 
3 m
(a)

Click button first when a symbol is required. X

(b)

Click button first when a symbol is required. X

Mrs Japheth paid a total of $49 for 2y pencils and 4 pens. Each pencil cost $5.
  1. Express the cost of 1 pen in terms of y
  2. If y = 4, how much did each pen cost?