Question
Billy saved $11 each day and Abi saved $j more than Billy each day. After 4 weeks, they were still short of $29 to buy a hard drive.
  1. How much did the hard drive cost? Express your answer in terms of j.
  2. If j = $3, how much did the hard drive cost?
3 m
(a)

Click button first when a symbol is required. X

(b)

Click button first when a symbol is required. X

Billy saved $11 each day and Abi saved $j more than Billy each day. After 4 weeks, they were still short of $29 to buy a hard drive.
  1. How much did the hard drive cost? Express your answer in terms of j.
  2. If j = $3, how much did the hard drive cost?