Question
A plate costs $t. A fork costs $12 less than the plate.
  1. Jaslyn bought 5 plates and 1 fork. How much did Jaslyn pay in terms of t?
  2. If t = 74, find the total amount that Jaslyn paid.
3 m
(a)

Click button first when a symbol is required. X

(b)

Click button first when a symbol is required. X

A plate costs $t. A fork costs $12 less than the plate.
  1. Jaslyn bought 5 plates and 1 fork. How much did Jaslyn pay in terms of t?
  2. If t = 74, find the total amount that Jaslyn paid.