Question
A teaspoon costs $d. A plate costs $12 less than the teaspoon.
  1. Lucy bought 3 teaspoons and 1 plate. How much did Lucy pay in terms of d?
  2. If d = 63, find the total amount that Lucy paid.
3 m
(a)

Click button first when a symbol is required. X

(b)

Click button first when a symbol is required. X

A teaspoon costs $d. A plate costs $12 less than the teaspoon.
  1. Lucy bought 3 teaspoons and 1 plate. How much did Lucy pay in terms of d?
  2. If d = 63, find the total amount that Lucy paid.