Question
A bowl costs $x. A teaspoon costs $29 less than the bowl.
  1. Tina bought 5 bowls and 1 teaspoon. How much did Tina pay in terms of x?
  2. If x = 93, find the total amount Tina paid.
3 m
(a)

Click button first when a symbol is required. X

(b)

Click button first when a symbol is required. X

A bowl costs $x. A teaspoon costs $29 less than the bowl.
  1. Tina bought 5 bowls and 1 teaspoon. How much did Tina pay in terms of x?
  2. If x = 93, find the total amount Tina paid.