Question
A cup costs $r. A bowl costs $26 less than the cup.
  1. Abi bought 5 cups and 1 bowl. How much did Abi pay in terms of r?
  2. If r = 109, find the total amount Abi paid.
3 m
(a)

Click button first when a symbol is required. X

(b)

Click button first when a symbol is required. X

A cup costs $r. A bowl costs $26 less than the cup.
  1. Abi bought 5 cups and 1 bowl. How much did Abi pay in terms of r?
  2. If r = 109, find the total amount Abi paid.