Question
One seashell costs $h. One marker costs $(h + 15). One story book costs $3h.
  1. Henry bought 7 seashells, 3 markers and 1 story book. How much did he spend? Simplify your answer in terms of h.
  2. If h = 7, how much did Henry spend altogether?
4 m
(a)

Click button first when a symbol is required. X

(b)

Click button first when a symbol is required. X

One seashell costs $h. One marker costs $(h + 15). One story book costs $3h.
  1. Henry bought 7 seashells, 3 markers and 1 story book. How much did he spend? Simplify your answer in terms of h.
  2. If h = 7, how much did Henry spend altogether?