The figure is not drawn to scale. Container V and Container W have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container V until it reached a height of 37 cm. Some of the water was then poured from Container V into Container W which contained 1.1 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container V.
- How many litres of water were poured into Container W?
(a)
Volume of water in Container V
= 3500 x 37
= 129500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.1 ℓ = 1100 cm
3 Total volume of Container V and Container W
= 129500 + 1100
= 130600 cm
3 Total base area of Container V and Container W
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Container V after
= 130600 ÷ 5000
= 26.12 cm
(b)
Volume of water in Container W after pouring
= 1500 x 26.12
= 39180 cm
3 Volume of water poured into Container W
= 39180 - 1500
= 37680 cm
3 37680 mℓ = 37.68 ℓ
Answer(s): (a) 26.12 cm; (b) 37.68 ℓ