The figure is not drawn to scale. Container N and Container P have base areas of 3500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container N until it reached a height of 46 cm. Some of the water was then poured from Container N into Container P which contained 1.9 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container N.
- How many litres of water were poured into Container P?
(a)
Volume of water in Container N
= 3500 x 46
= 161000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.9 ℓ = 1900 cm
3 Total volume of Container N and Container P
= 161000 + 1900
= 162900 cm
3 Total base area of Container N and Container P
= 3500 + 1000
= 4500 cm²
Height of Container N after
= 162900 ÷ 4500
= 36.2 cm
(b)
Volume of water in Container P after pouring
= 1000 x 36.2
= 36200 cm
3 Volume of water poured into Container P
= 36200 - 1000
= 35200 cm
3 35200 mℓ = 35.2 ℓ
Answer(s): (a) 36.2 cm; (b) 35.2 ℓ