The figure is not drawn to scale. Container K and Container L have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container K until it reached a height of 50 cm. Some of the water was then poured from Container K into Container L which contained 1.3 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container K.
- How many litres of water were poured into Container L?
(a)
Volume of water in Container K
= 3000 x 50
= 150000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.3 ℓ = 1300 cm
3 Total volume of Container K and Container L
= 150000 + 1300
= 151300 cm
3 Total base area of Container K and Container L
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Container K after
= 151300 ÷ 5000
= 30.26 cm
(b)
Volume of water in Container L after pouring
= 2000 x 30.26
= 60520 cm
3 Volume of water poured into Container L
= 60520 - 2000
= 58520 cm
3 58520 mℓ = 58.52 ℓ
Answer(s): (a) 30.26 cm; (b) 58.52 ℓ