The figure is not drawn to scale. Container N and Container P have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container N until it reached a height of 47 cm. Some of the water was then poured from Container N into Container P which contained 2.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container N.
- How many litres of water were poured into Container P?
(a)
Volume of water in Container N
= 3000 x 47
= 141000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.7 ℓ = 2700 cm
3 Total volume of Container N and Container P
= 141000 + 2700
= 143700 cm
3 Total base area of Container N and Container P
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Container N after
= 143700 ÷ 5000
= 28.74 cm
(b)
Volume of water in Container P after pouring
= 2000 x 28.74
= 57480 cm
3 Volume of water poured into Container P
= 57480 - 2000
= 55480 cm
3 55480 mℓ = 55.48 ℓ
Answer(s): (a) 28.74 cm; (b) 55.48 ℓ