Level 3
Margaret bought c kg of mangoes at $k per kg and w kg of papaya at $y per kg.
  1. Find the amount that she paid for the fruits in terms of c, k, w and y.
  2. If c = 8, k = 7, w = 5 and y = 4, how much change did Mrs Lim receive if she paid the fruit seller with a $100 note?
3 m
Level 3
Mrs Jensen paid a total of $38 for 3n pens and 4 markers. Each pen cost $2.
  1. Express the cost of 1 marker in terms of n.
  2. If n = 4, how much did each marker cost?
3 m
Level 3
The table shows the number of pens sold at a bookshop last week.
  1. What was the total number of pens sold last week? Express your answer in terms of b the simplest form.
  2. If b = 20, how many pens were sold on Sunday?
3 m
Level 3
A van travels 20 km in 5r minutes. How far will it travel in k hours?
3 m
Level 2
A pen costs $z while a book costs 90¢ less than the pen.
  1. What is the cost of 2 pens and 1 book? Express your answer in terms of p in its simplest form.
  2. Abel wants to buy 2 pens and 1 book but is short of 30 cents. If the book costs $1.10, how much money does Alex have?
3 m
Level 3
Angela had $112w left after she spent 57 of her money on a wallet. Then she spent the remaining money on shirts at $16w each.
  1. How much money did Angela spend on the wallet?
  2. How many shirts did she buy?
3 m
Level 2
Lance exercised for a total of (8f + 90) min in a week. For the first 3 days, he exercised for 2f minutes per day. For the next 2 days, he exercised for 30 minutes per day. For how long did he exercise for the rest of the week?
3 m
Level 2
Lina had $20m. She bought 4 dresses and 9 skirts. Each dress cost $2m. 3 skirts cost as much as a dress. How much had Lina left?
3 m
Level 2
The average score received by Jan, Alicia, Sue and May in a recent Math test was 76 marks. Jan and Alicia both got 8z marks each while Sue got half of May's marks. How many marks did Sue score for the test? Express your answer in terms of z.
3 m
Level 1
  1. Simplify 16d + 9c - 9d - 2c.
  2. Subtract 11z + 9w + 8q from 19z + 13q + 25w.
3 m