Level 3
There are an equal number of 20-cent coins and 50-cent coins in a box. The total value of the 50-cent coins is $2.10 more than the total value of the 20-cent coins. Find the number of 50-cent coins in the box.
4 m
Level 3
There were 6 more 20-cent coins than 50-cent coins in a bag. Given that the value of all the 50-cent coins were $11.40 more than the value of all the 20-cent coins, how many 20-cent coins were there in the bag?
4 m
Level 3
Selina bought 4 cream puffs more than egg tarts. Each cream puff cost $0.80 while each egg tart cost $1.40. Given that she spent $26.80 less on the cream puffs than on the egg tarts, how many cream puffs did Selina buy?
4 m
Level 3
Selina bought 4 cream puffs more than egg tarts. Each cream puff cost $0.80 while each egg tart cost $1.40. Given that she spent $25.20 in total, how many egg tarts did Selina buy?
4 m
Level 3
Roe had 4 more 20-cent coins than 50-cent coins in his piggy bank. Given that he had $17.60 in total, how many 20-cent coins did Roe have?
4 m
Level 3
Muffins are sold in Delicious Bakery at the prices shown:
1 chocolate muffin $1.80
1 raisin muffin $1.20.
Mrs Wong bought 5 more raisin muffins than chocolate muffins from this bakery. She paid $12 in total. How many muffins did Mrs Wong buy altogether?
4 m
Level 3
Mrs Decruz baked 8 muffins more than cakes. Each muffin needed 0.06 kg of flour while each cake needed 0.5 kg of flour. She used a total of 1.6 kg of flour. How many muffins did Mrs Decruz bake?
4 m
Level 3
Box A is 4 times as heavy as Box B. Box C is 6.74 kg heavier than Box B. The total mass of Box A and B is 68 kg.
  1. What is the mass of Box B?
  2. What is the mass of Box C?
4 m
Level 3
A tennis racket costs 3 times as much as a basketball. 1 tennis racket and 4 such basketballs cost $287.35. How much does the tennis racket cost?
4 m
Level 3
An exercise book cost twice as much as a file. Siti paid $4.50 for 2 books and 1 file. Find the cost of 1 file.
4 m