Level 1 PSLE
John had $4b. After buying some cloth at $8 per metre, he had $b left. How many metres of cloth did he buy?
1 m
Level 1 PSLE
Linda had $20. After buying 3 identical markers, she has $5z left. Express the cost of 1 marker in terms of z.
1 m
Level 1 PSLE
Find the value of 11 z2 - 3 z + 5 when z = 4.
2 m
Level 1 PSLE
Find the value of 7 + 2a3 when a = 8. Give your answer as a mixed number in the simplest form.
2 m
Level 1 PSLE
Find the value of 2w - 6 + 3w5 when w = 8. Give your answer as a mixed number in the simplest form.
2 m
Level 1
Sara had 100 sweets. She gave some sweets to k pupils and had 12 sweets left. How many sweets did each pupil get?
2 m
Level 1
A rope w cm long is cut into two pieces. One piece is 5 cm longer than the other. What is the length of the longer piece? Give your answer in terms of w.
2 m
Level 1
Jeremy had n boxes of paper clips. There were 20 paper clips in each box. He lost 4 paper clips and shared the remaining paper clips with his 3 friends. How many paper clips did each of them receive?
2 m
Level 2 PSLE
A pen costs $3 more than a ruler. The total cost of 4 such pens is $y.
  1. Express the cost of 16 such pens in terms of y.
  2. Express the cost of the ruler in terms of y.
2 m
Level 2 PSLE
Sandy had 4z pears. She ate 1 pear and gave z pears to her friends. Sandy's brother then ate half of the remaining pears. How many pears had she left? Give your answer in terms of z in the simplest form.
2 m