Level 3
1 marble costs $3.
For every 10 marbles bought, a discount of $5 is given.
  1. How much do 10 marbles cost?
  2. How much do 12 marbles cost?
  3. How much do 23 marbles cost?
3 m
Level 3
Adam earns $2 for every car he washes.
He gets $5 bonus for every 3 cars he washes.
  1. How much will Adam earn if he washes every 3 cars?
  2. If Adam wants to earn $15, how many cars must he wash?
  3. If Adam wants to earn $33, how many cars must he wash?
  4. If Adam wants to earn $37, how many cars must he wash?
4 m
Level 3
Adam spends $21 and buys some stickers and marbles.
Each marble is $2 and each sticker is $3.
He buys 2 more stickers than marbles.
  1. What is the cost of the 2 more stickers?
  2. What is the cost of 1 marble and 1 sticker?
  3. How many stickers does he buy?
3 m
Level 2
Adam spends $15.70 on 2 stickers and 3 marbles.
A sticker costs 3 times as much as 1 marble.
  1. How much does 1 sticker cost?
  2. How much do 4 stickers cost?
  3. How much do a marble and 4 stickers cost?
  4. How much does 1 marble cost less than 4 stickers?
4 m
Level 2
Adam has $800 in $5-notes and $10-notes.
There are 3 times as many $5-notes as $10-notes.
  1. How many notes are there?
  2. How much is the value of all the $10-notes?
3 m
Level 1
A gel ink pen costs $1.55. How much will 30 similar gel ink pens cost?
1 m
Level 1
When rounded off to the nearest dollar, a box of apples cost $36. What is the highest possible actual price of the apples?
2 m
Level 1
When rounded off to the nearest dollar, a box of apples cost $36. What is the lowest possible actual price of the apples?
2 m
Level 2
Marissa bought 3 packets of walnuts at $1.85 per packet and a packet of berries at $3.65. She gave the cashier a $50 note. How much change should she receive?
2 m
Level 2
Leah spent $17.35 at the stationery shop. Jenna spent 6 times as much as Leah. How much more did Jenna spend than Leah?
2 m