The figure is not drawn to scale. Container H and Container J have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container H until it reached a height of 35 cm. Some of the water was then poured from Container H into Container J which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container H.
- How many litres of water were poured into Container J?
(a)
Volume of water in Container H
= 4000 x 35
= 140000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Container H and Container J
= 140000 + 2400
= 142400 cm
3 Total base area of Container H and Container J
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Container H after
= 142400 ÷ 5000
= 28.48 cm
(b)
Volume of water in Container J after pouring
= 1000 x 28.48
= 28480 cm
3 Volume of water poured into Container J
= 28480 - 1000
= 27480 cm
3 27480 mℓ = 27.48 ℓ
Answer(s): (a) 28.48 cm; (b) 27.48 ℓ