The figure is not drawn to scale. Container B and Container C have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container B until it reached a height of 47 cm. Some of the water was then poured from Container B into Container C which contained 1.8 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container B.
- How many litres of water were poured into Container C?
(a)
Volume of water in Container B
= 3500 x 47
= 164500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.8 ℓ = 1800 cm
3 Total volume of Container B and Container C
= 164500 + 1800
= 166300 cm
3 Total base area of Container B and Container C
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Container B after
= 166300 ÷ 5000
= 33.26 cm
(b)
Volume of water in Container C after pouring
= 1500 x 33.26
= 49890 cm
3 Volume of water poured into Container C
= 49890 - 1500
= 48390 cm
3 48390 mℓ = 48.39 ℓ
Answer(s): (a) 33.26 cm; (b) 48.39 ℓ