The figure is not drawn to scale. Container N and Container P have base areas of 2500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container N until it reached a height of 24 cm. Some of the water was then poured from Container N into Container P which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container N.
- How many litres of water were poured into Container P?
(a)
Volume of water in Container N
= 2500 x 24
= 60000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Container N and Container P
= 60000 + 2400
= 62400 cm
3 Total base area of Container N and Container P
= 2500 + 1500
= 4000 cm²
Height of Container N after
= 62400 ÷ 4000
= 15.6 cm
(b)
Volume of water in Container P after pouring
= 1500 x 15.6
= 23400 cm
3 Volume of water poured into Container P
= 23400 - 1500
= 21900 cm
3 21900 mℓ = 21.9 ℓ
Answer(s): (a) 15.6 cm; (b) 21.9 ℓ