The figure, not drawn to scale, is made of two connected cubical containers, B and C. Container B is sealed at the top and completely filled to the brim. Container C is
34 filled with 123960 mℓ of water. The height of the water level in Container C is 1 cm higher than that in Container B. Height of Container C is 57 cm. Water is then drained from the container and the height of the water level from the base falls to 32 cm.
- What is the capacity of Container C in litres?
- What is the volume of water in the container now in litres?
(a)
34 of Container C = 123960 mℓ
14 of Container C = 123960 ÷ 3 = 41320 mℓ
44 of Container C = 41320 x 4 = 165280 mℓ
1 ℓ = 1000 mℓ
Capacity of Container C = 165280 mℓ = 165.28 ℓ
(b)
Fraction of Container C not filled
= 1 -
34 =
14 Height of Container C not filled
=
14 x 57 cm
= 14.25 cm
Height of Container B
= 57 - 14.25 - 1
= 41.75 cm
Volume of remaining water in Container B
= 41.75 x 41.75 x 32
= 55778 cm
3 Volume of remaining water in Container C
= 57 x 57 x 32
= 103968 cm
3 Total volume of remaining water in the container
= 55778 + 103968
= 159746 cm
3
1 ℓ = 1000 cm
3 159746 cm
3 = 159.746 ℓ
Answer(s): (a) 165.28 ℓ; (b) 159.746 ℓ