The figure is not drawn to scale. Tank K and Tank L have base areas of 3000 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank K until it reached a height of 35 cm. Some of the water was then poured from Tank K into Tank L which contained 2.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank K.
- How many litres of water were poured into Tank L?
(a)
Volume of water in Tank K
= 3000 x 35
= 105000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.1 ℓ = 2100 cm
3 Total volume of Tank K and Tank L
= 105000 + 2100
= 107100 cm
3 Total base area of Tank K and Tank L
= 3000 + 1500
= 4500 cm²
Height of Tank K after
= 107100 ÷ 4500
= 23.8 cm
(b)
Volume of water in Tank L after pouring
= 1500 x 23.8
= 35700 cm
3 Volume of water poured into Tank L
= 35700 - 1500
= 34200 cm
3 34200 mℓ = 34.2 ℓ
Answer(s): (a) 23.8 cm; (b) 34.2 ℓ