The figure is not drawn to scale. Container F and Container G have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container F until it reached a height of 44 cm. Some of the water was then poured from Container F into Container G which contained 2.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container F.
- How many litres of water were poured into Container G?
(a)
Volume of water in Container F
= 3500 x 44
= 154000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.7 ℓ = 2700 cm
3 Total volume of Container F and Container G
= 154000 + 2700
= 156700 cm
3 Total base area of Container F and Container G
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Container F after
= 156700 ÷ 5000
= 31.34 cm
(b)
Volume of water in Container G after pouring
= 1500 x 31.34
= 47010 cm
3 Volume of water poured into Container G
= 47010 - 1500
= 45510 cm
3 45510 mℓ = 45.51 ℓ
Answer(s): (a) 31.34 cm; (b) 45.51 ℓ