The figure is not drawn to scale. Tank W and Tank X have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank W until it reached a height of 24 cm. Some of the water was then poured from Tank W into Tank X which contained 1.6 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank W.
- How many litres of water were poured into Tank X?
(a)
Volume of water in Tank W
= 3000 x 24
= 72000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.6 ℓ = 1600 cm
3 Total volume of Tank W and Tank X
= 72000 + 1600
= 73600 cm
3 Total base area of Tank W and Tank X
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Tank W after
= 73600 ÷ 5000
= 14.72 cm
(b)
Volume of water in Tank X after pouring
= 2000 x 14.72
= 29440 cm
3 Volume of water poured into Tank X
= 29440 - 2000
= 27440 cm
3 27440 mℓ = 27.44 ℓ
Answer(s): (a) 14.72 cm; (b) 27.44 ℓ