The figure is not drawn to scale. Tank K and Tank L have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank K until it reached a height of 44 cm. Some of the water was then poured from Tank K into Tank L which contained 2.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank K.
- How many litres of water were poured into Tank L?
(a)
Volume of water in Tank K
= 1500 x 44
= 66000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.7 ℓ = 2700 cm
3 Total volume of Tank K and Tank L
= 66000 + 2700
= 68700 cm
3 Total base area of Tank K and Tank L
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Tank K after
= 68700 ÷ 2500
= 27.48 cm
(b)
Volume of water in Tank L after pouring
= 1000 x 27.48
= 27480 cm
3 Volume of water poured into Tank L
= 27480 - 1000
= 26480 cm
3 26480 mℓ = 26.48 ℓ
Answer(s): (a) 27.48 cm; (b) 26.48 ℓ