The figure is not drawn to scale. Container T and Container U have base areas of 4000 cm
2 and 2500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container T until it reached a height of 50 cm. Some of the water was then poured from Container T into Container U which contained 2.8 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container T.
- How many litres of water were poured into Container U?
(a)
Volume of water in Container T
= 4000 x 50
= 200000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.8 ℓ = 2800 cm
3 Total volume of Container T and Container U
= 200000 + 2800
= 202800 cm
3 Total base area of Container T and Container U
= 4000 + 2500
= 6500 cm²
Height of Container T after
= 202800 ÷ 6500
= 31.2 cm
(b)
Volume of water in Container U after pouring
= 2500 x 31.2
= 78000 cm
3 Volume of water poured into Container U
= 78000 - 2500
= 75500 cm
3 75500 mℓ = 75.5 ℓ
Answer(s): (a) 31.2 cm; (b) 75.5 ℓ