The figure is not drawn to scale. Container E and Container F have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container E until it reached a height of 34 cm. Some of the water was then poured from Container E into Container F which contained 1.2 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container E.
- How many litres of water were poured into Container F?
(a)
Volume of water in Container E
= 3000 x 34
= 102000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.2 ℓ = 1200 cm
3 Total volume of Container E and Container F
= 102000 + 1200
= 103200 cm
3 Total base area of Container E and Container F
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Container E after
= 103200 ÷ 5000
= 20.64 cm
(b)
Volume of water in Container F after pouring
= 2000 x 20.64
= 41280 cm
3 Volume of water poured into Container F
= 41280 - 2000
= 39280 cm
3 39280 mℓ = 39.28 ℓ
Answer(s): (a) 20.64 cm; (b) 39.28 ℓ