The figure is not drawn to scale. Tank D and Tank E have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank D until it reached a height of 21 cm. Some of the water was then poured from Tank D into Tank E which contained 1.6 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank D.
- How many litres of water were poured into Tank E?
(a)
Volume of water in Tank D
= 3500 x 21
= 73500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.6 ℓ = 1600 cm
3 Total volume of Tank D and Tank E
= 73500 + 1600
= 75100 cm
3 Total base area of Tank D and Tank E
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Tank D after
= 75100 ÷ 5000
= 15.02 cm
(b)
Volume of water in Tank E after pouring
= 1500 x 15.02
= 22530 cm
3 Volume of water poured into Tank E
= 22530 - 1500
= 21030 cm
3 21030 mℓ = 21.03 ℓ
Answer(s): (a) 15.02 cm; (b) 21.03 ℓ