The figure is not drawn to scale. Tank W and Tank X have base areas of 4000 cm
2 and 3500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank W until it reached a height of 43 cm. Some of the water was then poured from Tank W into Tank X which contained 1.4 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank W.
- How many litres of water were poured into Tank X?
(a)
Volume of water in Tank W
= 4000 x 43
= 172000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.4 ℓ = 1400 cm
3 Total volume of Tank W and Tank X
= 172000 + 1400
= 173400 cm
3 Total base area of Tank W and Tank X
= 4000 + 3500
= 7500 cm²
Height of Tank W after
= 173400 ÷ 7500
= 23.12 cm
(b)
Volume of water in Tank X after pouring
= 3500 x 23.12
= 80920 cm
3 Volume of water poured into Tank X
= 80920 - 3500
= 77420 cm
3 77420 mℓ = 77.42 ℓ
Answer(s): (a) 23.12 cm; (b) 77.42 ℓ