The figure is not drawn to scale. Tank B and Tank C have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank B until it reached a height of 45 cm. Some of the water was then poured from Tank B into Tank C which contained 2.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank B.
- How many litres of water were poured into Tank C?
(a)
Volume of water in Tank B
= 3500 x 45
= 157500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.7 ℓ = 2700 cm
3 Total volume of Tank B and Tank C
= 157500 + 2700
= 160200 cm
3 Total base area of Tank B and Tank C
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Tank B after
= 160200 ÷ 5000
= 32.04 cm
(b)
Volume of water in Tank C after pouring
= 1500 x 32.04
= 48060 cm
3 Volume of water poured into Tank C
= 48060 - 1500
= 46560 cm
3 46560 mℓ = 46.56 ℓ
Answer(s): (a) 32.04 cm; (b) 46.56 ℓ