The figure is not drawn to scale. Container L and Container M have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container L until it reached a height of 39 cm. Some of the water was then poured from Container L into Container M which contained 2.9 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container L.
- How many litres of water were poured into Container M?
(a)
Volume of water in Container L
= 3500 x 39
= 136500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.9 ℓ = 2900 cm
3 Total volume of Container L and Container M
= 136500 + 2900
= 139400 cm
3 Total base area of Container L and Container M
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Container L after
= 139400 ÷ 5000
= 27.88 cm
(b)
Volume of water in Container M after pouring
= 1500 x 27.88
= 41820 cm
3 Volume of water poured into Container M
= 41820 - 1500
= 40320 cm
3 40320 mℓ = 40.32 ℓ
Answer(s): (a) 27.88 cm; (b) 40.32 ℓ