The figure is not drawn to scale. Tank D and Tank E have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank D until it reached a height of 35 cm. Some of the water was then poured from Tank D into Tank E which contained 2.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank D.
- How many litres of water were poured into Tank E?
(a)
Volume of water in Tank D
= 4000 x 35
= 140000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.7 ℓ = 2700 cm
3 Total volume of Tank D and Tank E
= 140000 + 2700
= 142700 cm
3 Total base area of Tank D and Tank E
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank D after
= 142700 ÷ 5000
= 28.54 cm
(b)
Volume of water in Tank E after pouring
= 1000 x 28.54
= 28540 cm
3 Volume of water poured into Tank E
= 28540 - 1000
= 27540 cm
3 27540 mℓ = 27.54 ℓ
Answer(s): (a) 28.54 cm; (b) 27.54 ℓ