The figure is not drawn to scale. Container V and Container W have base areas of 2500 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container V until it reached a height of 45 cm. Some of the water was then poured from Container V into Container W which contained 1.8 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container V.
- How many litres of water were poured into Container W?
(a)
Volume of water in Container V
= 2500 x 45
= 112500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.8 ℓ = 1800 cm
3 Total volume of Container V and Container W
= 112500 + 1800
= 114300 cm
3 Total base area of Container V and Container W
= 2500 + 2000
= 4500 cm²
Height of Container V after
= 114300 ÷ 4500
= 25.4 cm
(b)
Volume of water in Container W after pouring
= 2000 x 25.4
= 50800 cm
3 Volume of water poured into Container W
= 50800 - 2000
= 48800 cm
3 48800 mℓ = 48.8 ℓ
Answer(s): (a) 25.4 cm; (b) 48.8 ℓ