The figure is not drawn to scale. Tank R and Tank S have base areas of 2000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank R until it reached a height of 29 cm. Some of the water was then poured from Tank R into Tank S which contained 2.3 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank R.
- How many litres of water were poured into Tank S?
(a)
Volume of water in Tank R
= 2000 x 29
= 58000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.3 ℓ = 2300 cm
3 Total volume of Tank R and Tank S
= 58000 + 2300
= 60300 cm
3 Total base area of Tank R and Tank S
= 2000 + 1000
= 3000 cm²
Height of Tank R after
= 60300 ÷ 3000
= 20.1 cm
(b)
Volume of water in Tank S after pouring
= 1000 x 20.1
= 20100 cm
3 Volume of water poured into Tank S
= 20100 - 1000
= 19100 cm
3 19100 mℓ = 19.1 ℓ
Answer(s): (a) 20.1 cm; (b) 19.1 ℓ