The figure is not drawn to scale. Tank E and Tank F have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank E until it reached a height of 49 cm. Some of the water was then poured from Tank E into Tank F which contained 2.9 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank E.
- How many litres of water were poured into Tank F?
(a)
Volume of water in Tank E
= 1500 x 49
= 73500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.9 ℓ = 2900 cm
3 Total volume of Tank E and Tank F
= 73500 + 2900
= 76400 cm
3 Total base area of Tank E and Tank F
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Tank E after
= 76400 ÷ 2500
= 30.56 cm
(b)
Volume of water in Tank F after pouring
= 1000 x 30.56
= 30560 cm
3 Volume of water poured into Tank F
= 30560 - 1000
= 29560 cm
3 29560 mℓ = 29.56 ℓ
Answer(s): (a) 30.56 cm; (b) 29.56 ℓ