The figure is not drawn to scale. Container Q and Container R have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container Q until it reached a height of 39 cm. Some of the water was then poured from Container Q into Container R which contained 2.1 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container Q.
- How many litres of water were poured into Container R?
(a)
Volume of water in Container Q
= 1500 x 39
= 58500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.1 ℓ = 2100 cm
3 Total volume of Container Q and Container R
= 58500 + 2100
= 60600 cm
3 Total base area of Container Q and Container R
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Container Q after
= 60600 ÷ 2500
= 24.24 cm
(b)
Volume of water in Container R after pouring
= 1000 x 24.24
= 24240 cm
3 Volume of water poured into Container R
= 24240 - 1000
= 23240 cm
3 23240 mℓ = 23.24 ℓ
Answer(s): (a) 24.24 cm; (b) 23.24 ℓ