The figure is not drawn to scale. Tank M and Tank N have base areas of 4000 cm
2 and 3500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank M until it reached a height of 33 cm. Some of the water was then poured from Tank M into Tank N which contained 1.2 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank M.
- How many litres of water were poured into Tank N?
(a)
Volume of water in Tank M
= 4000 x 33
= 132000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.2 ℓ = 1200 cm
3 Total volume of Tank M and Tank N
= 132000 + 1200
= 133200 cm
3 Total base area of Tank M and Tank N
= 4000 + 3500
= 7500 cm²
Height of Tank M after
= 133200 ÷ 7500
= 17.76 cm
(b)
Volume of water in Tank N after pouring
= 3500 x 17.76
= 62160 cm
3 Volume of water poured into Tank N
= 62160 - 3500
= 58660 cm
3 58660 mℓ = 58.66 ℓ
Answer(s): (a) 17.76 cm; (b) 58.66 ℓ