The figure is not drawn to scale. Tank Q and Tank R have base areas of 3500 cm
2 and 2500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank Q until it reached a height of 46 cm. Some of the water was then poured from Tank Q into Tank R which contained 2.8 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank Q.
- How many litres of water were poured into Tank R?
(a)
Volume of water in Tank Q
= 3500 x 46
= 161000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.8 ℓ = 2800 cm
3 Total volume of Tank Q and Tank R
= 161000 + 2800
= 163800 cm
3 Total base area of Tank Q and Tank R
= 3500 + 2500
= 6000 cm²
Height of Tank Q after
= 163800 ÷ 6000
= 27.3 cm
(b)
Volume of water in Tank R after pouring
= 2500 x 27.3
= 68250 cm
3 Volume of water poured into Tank R
= 68250 - 2500
= 65750 cm
3 65750 mℓ = 65.75 ℓ
Answer(s): (a) 27.3 cm; (b) 65.75 ℓ