The figure is not drawn to scale. Container K and Container L have base areas of 1500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container K until it reached a height of 27 cm. Some of the water was then poured from Container K into Container L which contained 1.2 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container K.
- How many litres of water were poured into Container L?
(a)
Volume of water in Container K
= 1500 x 27
= 40500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.2 ℓ = 1200 cm
3 Total volume of Container K and Container L
= 40500 + 1200
= 41700 cm
3 Total base area of Container K and Container L
= 1500 + 1000
= 2500 cm²
Height of Container K after
= 41700 ÷ 2500
= 16.68 cm
(b)
Volume of water in Container L after pouring
= 1000 x 16.68
= 16680 cm
3 Volume of water poured into Container L
= 16680 - 1000
= 15680 cm
3 15680 mℓ = 15.68 ℓ
Answer(s): (a) 16.68 cm; (b) 15.68 ℓ