The figure is not drawn to scale. Container U and Container V have base areas of 3500 cm
2 and 3000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container U until it reached a height of 25 cm. Some of the water was then poured from Container U into Container V which contained 2.2 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container U.
- How many litres of water were poured into Container V?
(a)
Volume of water in Container U
= 3500 x 25
= 87500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.2 ℓ = 2200 cm
3 Total volume of Container U and Container V
= 87500 + 2200
= 89700 cm
3 Total base area of Container U and Container V
= 3500 + 3000
= 6500 cm²
Height of Container U after
= 89700 ÷ 6500
= 13.8 cm
(b)
Volume of water in Container V after pouring
= 3000 x 13.8
= 41400 cm
3 Volume of water poured into Container V
= 41400 - 3000
= 38400 cm
3 38400 mℓ = 38.4 ℓ
Answer(s): (a) 13.8 cm; (b) 38.4 ℓ