The figure is not drawn to scale. Container N and Container P have base areas of 2000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container N until it reached a height of 29 cm. Some of the water was then poured from Container N into Container P which contained 1.1 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container N.
- How many litres of water were poured into Container P?
(a)
Volume of water in Container N
= 2000 x 29
= 58000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.1 ℓ = 1100 cm
3 Total volume of Container N and Container P
= 58000 + 1100
= 59100 cm
3 Total base area of Container N and Container P
= 2000 + 1000
= 3000 cm²
Height of Container N after
= 59100 ÷ 3000
= 19.7 cm
(b)
Volume of water in Container P after pouring
= 1000 x 19.7
= 19700 cm
3 Volume of water poured into Container P
= 19700 - 1000
= 18700 cm
3 18700 mℓ = 18.7 ℓ
Answer(s): (a) 19.7 cm; (b) 18.7 ℓ