The figure is not drawn to scale. Tank A and Tank B have base areas of 4000 cm
2 and 3500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank A until it reached a height of 43 cm. Some of the water was then poured from Tank A into Tank B which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank A.
- How many litres of water were poured into Tank B?
(a)
Volume of water in Tank A
= 4000 x 43
= 172000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Tank A and Tank B
= 172000 + 1700
= 173700 cm
3 Total base area of Tank A and Tank B
= 4000 + 3500
= 7500 cm²
Height of Tank A after
= 173700 ÷ 7500
= 23.16 cm
(b)
Volume of water in Tank B after pouring
= 3500 x 23.16
= 81060 cm
3 Volume of water poured into Tank B
= 81060 - 3500
= 77560 cm
3 77560 mℓ = 77.56 ℓ
Answer(s): (a) 23.16 cm; (b) 77.56 ℓ