The figure is not drawn to scale. Container D and Container E have base areas of 4000 cm
2 and 3000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container D until it reached a height of 45 cm. Some of the water was then poured from Container D into Container E which contained 2.7 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container D.
- How many litres of water were poured into Container E?
(a)
Volume of water in Container D
= 4000 x 45
= 180000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.7 ℓ = 2700 cm
3 Total volume of Container D and Container E
= 180000 + 2700
= 182700 cm
3 Total base area of Container D and Container E
= 4000 + 3000
= 7000 cm²
Height of Container D after
= 182700 ÷ 7000
= 26.1 cm
(b)
Volume of water in Container E after pouring
= 3000 x 26.1
= 78300 cm
3 Volume of water poured into Container E
= 78300 - 3000
= 75300 cm
3 75300 mℓ = 75.3 ℓ
Answer(s): (a) 26.1 cm; (b) 75.3 ℓ