The figure is not drawn to scale. Tank U and Tank V have base areas of 2500 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank U until it reached a height of 43 cm. Some of the water was then poured from Tank U into Tank V which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank U.
- How many litres of water were poured into Tank V?
(a)
Volume of water in Tank U
= 2500 x 43
= 107500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Tank U and Tank V
= 107500 + 2400
= 109900 cm
3 Total base area of Tank U and Tank V
= 2500 + 1000
= 3500 cm²
Height of Tank U after
= 109900 ÷ 3500
= 31.4 cm
(b)
Volume of water in Tank V after pouring
= 1000 x 31.4
= 31400 cm
3 Volume of water poured into Tank V
= 31400 - 1000
= 30400 cm
3 30400 mℓ = 30.4 ℓ
Answer(s): (a) 31.4 cm; (b) 30.4 ℓ