The figure is not drawn to scale. Tank Q and Tank R have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank Q until it reached a height of 28 cm. Some of the water was then poured from Tank Q into Tank R which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank Q.
- How many litres of water were poured into Tank R?
(a)
Volume of water in Tank Q
= 4000 x 28
= 112000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Tank Q and Tank R
= 112000 + 1700
= 113700 cm
3 Total base area of Tank Q and Tank R
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank Q after
= 113700 ÷ 5000
= 22.74 cm
(b)
Volume of water in Tank R after pouring
= 1000 x 22.74
= 22740 cm
3 Volume of water poured into Tank R
= 22740 - 1000
= 21740 cm
3 21740 mℓ = 21.74 ℓ
Answer(s): (a) 22.74 cm; (b) 21.74 ℓ