The figure is not drawn to scale. Container N and Container P have base areas of 2500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container N until it reached a height of 36 cm. Some of the water was then poured from Container N into Container P which contained 1.2 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container N.
- How many litres of water were poured into Container P?
(a)
Volume of water in Container N
= 2500 x 36
= 90000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.2 ℓ = 1200 cm
3 Total volume of Container N and Container P
= 90000 + 1200
= 91200 cm
3 Total base area of Container N and Container P
= 2500 + 1500
= 4000 cm²
Height of Container N after
= 91200 ÷ 4000
= 22.8 cm
(b)
Volume of water in Container P after pouring
= 1500 x 22.8
= 34200 cm
3 Volume of water poured into Container P
= 34200 - 1500
= 32700 cm
3 32700 mℓ = 32.7 ℓ
Answer(s): (a) 22.8 cm; (b) 32.7 ℓ