The figure is not drawn to scale. Tank F and Tank G have base areas of 3000 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank F until it reached a height of 20 cm. Some of the water was then poured from Tank F into Tank G which contained 2.9 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank F.
- How many litres of water were poured into Tank G?
(a)
Volume of water in Tank F
= 3000 x 20
= 60000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.9 ℓ = 2900 cm
3 Total volume of Tank F and Tank G
= 60000 + 2900
= 62900 cm
3 Total base area of Tank F and Tank G
= 3000 + 2000
= 5000 cm²
Height of Tank F after
= 62900 ÷ 5000
= 12.58 cm
(b)
Volume of water in Tank G after pouring
= 2000 x 12.58
= 25160 cm
3 Volume of water poured into Tank G
= 25160 - 2000
= 23160 cm
3 23160 mℓ = 23.16 ℓ
Answer(s): (a) 12.58 cm; (b) 23.16 ℓ