The figure is not drawn to scale. Container L and Container M have base areas of 3500 cm
2 and 2000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container L until it reached a height of 32 cm. Some of the water was then poured from Container L into Container M which contained 2.4 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container L.
- How many litres of water were poured into Container M?
(a)
Volume of water in Container L
= 3500 x 32
= 112000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.4 ℓ = 2400 cm
3 Total volume of Container L and Container M
= 112000 + 2400
= 114400 cm
3 Total base area of Container L and Container M
= 3500 + 2000
= 5500 cm²
Height of Container L after
= 114400 ÷ 5500
= 20.8 cm
(b)
Volume of water in Container M after pouring
= 2000 x 20.8
= 41600 cm
3 Volume of water poured into Container M
= 41600 - 2000
= 39600 cm
3 39600 mℓ = 39.6 ℓ
Answer(s): (a) 20.8 cm; (b) 39.6 ℓ