The figure is not drawn to scale. Container B and Container C have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Container B until it reached a height of 35 cm. Some of the water was then poured from Container B into Container C which contained 2.2 ℓ of water until the height of the water in both containers were the same.
- Find the new height of the water in Container B.
- How many litres of water were poured into Container C?
(a)
Volume of water in Container B
= 4000 x 35
= 140000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.2 ℓ = 2200 cm
3 Total volume of Container B and Container C
= 140000 + 2200
= 142200 cm
3 Total base area of Container B and Container C
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Container B after
= 142200 ÷ 5000
= 28.44 cm
(b)
Volume of water in Container C after pouring
= 1000 x 28.44
= 28440 cm
3 Volume of water poured into Container C
= 28440 - 1000
= 27440 cm
3 27440 mℓ = 27.44 ℓ
Answer(s): (a) 28.44 cm; (b) 27.44 ℓ