The figure is not drawn to scale. Tank J and Tank K have base areas of 3500 cm
2 and 1500 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank J until it reached a height of 47 cm. Some of the water was then poured from Tank J into Tank K which contained 1.7 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank J.
- How many litres of water were poured into Tank K?
(a)
Volume of water in Tank J
= 3500 x 47
= 164500 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 1.7 ℓ = 1700 cm
3 Total volume of Tank J and Tank K
= 164500 + 1700
= 166200 cm
3 Total base area of Tank J and Tank K
= 3500 + 1500
= 5000 cm²
Height of Tank J after
= 166200 ÷ 5000
= 33.24 cm
(b)
Volume of water in Tank K after pouring
= 1500 x 33.24
= 49860 cm
3 Volume of water poured into Tank K
= 49860 - 1500
= 48360 cm
3 48360 mℓ = 48.36 ℓ
Answer(s): (a) 33.24 cm; (b) 48.36 ℓ