The figure is not drawn to scale. Tank F and Tank G have base areas of 4000 cm
2 and 1000 cm
2 respectively. Water was poured into an empty rectangular Tank F until it reached a height of 46 cm. Some of the water was then poured from Tank F into Tank G which contained 2.1 ℓ of water until the height of the water in both tanks were the same.
- Find the new height of the water in Tank F.
- How many litres of water were poured into Tank G?
(a)
Volume of water in Tank F
= 4000 x 46
= 184000 cm
3 (Base area x height)
1 ℓ = 1000 cm
3 2.1 ℓ = 2100 cm
3 Total volume of Tank F and Tank G
= 184000 + 2100
= 186100 cm
3 Total base area of Tank F and Tank G
= 4000 + 1000
= 5000 cm²
Height of Tank F after
= 186100 ÷ 5000
= 37.22 cm
(b)
Volume of water in Tank G after pouring
= 1000 x 37.22
= 37220 cm
3 Volume of water poured into Tank G
= 37220 - 1000
= 36220 cm
3 36220 mℓ = 36.22 ℓ
Answer(s): (a) 37.22 cm; (b) 36.22 ℓ